Lifestyle

Po co się ubezpieczać?

Wielu ludzi uważa, że wykupywanie polis jest nieopłacalne, a firmy ubezpieczeniowe to „złodzieje”. Jednak, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to właśnie te firmy często wyciągają nas z trudnej sytuacji materialnej poprzez wypłatę odszkodowania. Dzięki nim nie odczuwamy tak dużej straty.

Firmy ubezpieczeniowe w swojej ofercie mają wiele możliwości co można ubezpieczyć. Są to różnego rodzaju ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątku, ale również to co jest dla nas cenne, na przykład piosenkarz może ubezpieczyć swój głos, który jest źródłem jego dochodów, można nawet ubezpieczyć się na wypadek utraty pracy, co jest przydatne w sytuacji zaciągania pożyczek czy kredytów.

Są  ubezpieczenia, które są obowiązkowe, na przykład jest to ubezpieczenie OC dla właścicieli samochodów lub ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie hipotecznym. Większość ubezpieczeń jest  dobrowolna, jednak warto się zastanowić nad ich wykupieniem. Wielkość ubezpieczenia zależy od nas i od środków jakimi dysponujemy.

Często się słyszy o pożarach mieszkań lub zalaniach. Osoby bez ubezpieczonego mieszkania same będą musiały pokryć koszty remontu, co może mocno obciążyć domowy budżet. Wyżej wymienione sytuacje same w sobie są stresujące dla właściciela i mieszkańców, dlatego warto mieć polisę, aby dodatkowo nie martwić się o pieniądze na naprawę szkód.

Ubezpieczenie na życie jest też dobrym rozwiązaniem. W sytuacji nieszczęśliwego wypadku polisa pokrywa koszty ewentualnego leczenia lub rehabilitacji, a w sytuacji śmierci ułatwia bliskim znalezienie funduszy na zorganizowanie pogrzebu. Jeżeli nie chcemy wykupywać ubezpieczenia na życie, ale wybieramy się na wakacje lub ferie zimowe warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które będzie dotyczyć konkretnie tego wyjazdu i możliwych następstw po wypadku, który zdarzył się podczas wypoczynku. Na przykład jadąc na ferie w góry podczas jazdy na nartach może zdarzyć się, że wpadniemy na drzewo, co skończy się złamaną nogą. Wtedy ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia jak i rehabilitacji.

Przy zakupie ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby nie zostać oszukanym, mianowicie:
Dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia– w nich są zapisane prawa i obowiązki Twoje i zakładu ubezpieczeń, oraz to co obejmuje ubezpieczenie, jaka jest wysokość ewentualnego odszkodowania i za jakie zdarzenia, oraz ile wynosi składka.

Sprawdź jakie są obowiązkowe ubezpieczenia– Agent w zakładzie ubezpieczeń będzie próbować dać nam dodatkową polisę, co wiąże się z większymi kosztami. Sprawdź co jest obowiązkowe i jeśli uznasz, że dodatkowe ubezpieczenie nie jest Ci potrzebne, NIE DAJ SIĘ NACIĄGNĄĆ!

Jeżeli coś jest niejasne- nie bój się zadawać pytań! Czasem coś, co wydaje się proste może okazać się dla Ciebie kosztowne, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości poproś o wyjaśnienie przez Agenta.