Plusy i minusy ubezpieczenia grupowego

Osoby czynne zawodowo mogą skorzystać z oferowanego przez pracodawcę ubezpieczenia w miejscu pracy. Do takiego ubezpieczenia potrzebnych jest minimum kilku pracowników. Pracodawca może również ubezpieczyć cały poziom z hierarchii pracowników swojej firmy lub po prostu zakład pracy. Jeśli wyrazisz chęć na przystąpienie do takiej polisy, comiesięczna składka będzie odciągana automatycznie z Twojej wypłaty. Jeśli jesteś pracodawcą, nie będziesz musiał wypłacać rodzinie zmarłego pracownika dodatkowych świadczeń, ponieważ pokryje to ubezpieczenie. Jakie są jeszcze plusy oraz minusy pracowniczych ubezpieczeń grupowych?

Zalety grupowego ubezpieczenia dla pracowników

  • Czynnik rozproszenia – ryzyko dla ubezpieczyciela jest kalkulowane na podstawie średniej wieku i stanu zdrowia pracowników, więc takie ubezpieczenie będzie korzystne dla osób starszych, które z racji wieku, chorób, itd., mogą nie dostać prywatnie polisy w korzystnej cenie lub zakład ubezpieczeń może w ogóle odmówić im ubezpieczenia, jeśli osoba w podeszłym wieku np. przeszła już dwa zawały.
  • Niższa składka comiesięczna. Również ze względu na czynnik rozproszenia, ale także ze względu na ilość osób ubezpieczonych za jednym razem.
  • Zapewnienie ochrony finansowej pracownikowi i jego rodzinie.

Wady grupowego ubezpieczenia dla pracowników

  • Brak indywidualnego podejścia do pracowników. Ubezpieczenie pracownicze nie musi zawierać ochrony na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportu ekstremalnego, przyznania świadczenia z tytułu prowadzenia ciąży lub opieki na wypadek zawału. Jeśli chorujesz przewlekle, masz ryzykowne pasje lub planujesz założenie rodziny – najpierw przeczytaj b. dokładnie warunki OWU. Jeżeli uznasz, że ubezpieczenie pracownicze jest dla Ciebie niewystarczające, wykup dodatkowe świadczenie lub ubezpiecz się po prostu prywatnie.
  • Niska suma ubezpieczenia. Opłacanie niższej składki wiąże się również z niższą sumą ubezpieczenia.
  • Za drogo dla osób młodych? Wspomniałem o tym, że osoba w podeszłym wieku może zaoszczędzić na polisie grupowej, jednak kiedy osoba młoda pracuje z większością ludzi starszych, do nich będzie bardziej dostosowane ubezpieczenie, więc młodszy pracownik będzie stratny.
  • Nie zawsze jest możliwość kontynuowania warunków pracowniczego ubezpieczenia. A jeśli nawet, to tylko przez określony czas, więc osoba na emeryturze może zostać bez żadnego ubezpieczenia – będzie musiała wykupić drogie, jeśli chce być zabezpieczona finansowo.

Wybierając pomiędzy ubezpieczeniem pracowniczym a indywidualnym, należy pomyśleć nad tym, jaki zakres ubezpieczenia jest nam potrzebny, czy ubezpieczenie pracownicze pokrywa finansowo następstwa wszystkich nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą nas spotkać (jeśli ktoś uprawia np. sport ekstremalny), czy wyliczana na podstawie średniej z danych składka będzie nam odpowiadać.

Zobacz nasz portal Ubezpieczeniagrupowe.com.pl-ile kosztuje ubezpieczenie pracownika

Post Navigation