Co trzeba wiedzieć, aby dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie powinno być tak dobrane, aby spełniało potrzeby finansowe osoby ubezpieczonej w momencie nieszczęśliwego wypadku i osoby uposażonej, kiedy osoba ubezpieczona umrze. Oczywiście zależy, czy kogoś interesuje polisa ochronna, oszczędnościowa, czy może ich połączenie w ofercie ubezpieczenia na życie dożycie. Przed wyborem ubezpieczenia należy dobrze przeanalizować sytuację finansową swoją i swojej rodziny oraz zastanowić się nad tym, czy jest się zainteresowanym funkcją ochronną, inwestycyjną lub obiema jednocześnie.

Co trzeba wiedzieć, aby wybrać najlepszą polisę na życie?

 Jeśli myślisz o przyszłości swoich dzieci lub zastanawiasz się nad gromadzeniem dodatkowego kapitału na czas emerytury, powinieneś wybrać polisę oszczędnościową. Nie oznacza to od razu, że musisz rezygnować z polisy ochronnej. Przecież powinieneś być ubezpieczony na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń! Ubezpieczyć możesz od razu swoją rodzinę – w przypadku polisy z posagiem dla dzieci ubezpieczyciele oferują od razu ochronę rodziców i dziecka.

  • W momencie śmierci rodziców dziecku zostaje wypłacana renta do końca trwania ubezpieczenia.
  • Kiedy rodzice nie są zdolni do pracy, ubezpieczyciel zawiesza tymczasowo opłacanie składki lub bierze to na siebie.
  • Kiedy dziecko zostanie poszkodowane w wypadku, będzie mu przysługiwało odszkodowanie.
  • Jeśli potomek zostanie inwalidą, ubezpieczyciel może mu wypłacać dożywotnią rentę.

Oczywiście opcje zależą od wariantu polisy ochronnej.

Jeśli jesteś osobą samotną, powinno Ci wystarczyć ubezpieczenie na życie i dożycie, w którym połączysz ochronę i oszczędzanie. Przed podpisaniem umowy powinieneś się zapoznać z wyłączeniami odpowiedzialności, czyli sytuacjami, w których nie dostaniesz odszkodowania – ubezpieczyciel ma do tego prawo.

Ważny jest wybór polisy bezterminowej lub terminowej. Z reguły bezterminowa jest droższa niż terminowa. Może być opłacalna dla osób starszych, które w podeszłym wieku ( ze względu na stan zdrowia) mogą mieć problem ze znalezieniem taniej i dobrej polisy na życie. Wcześniej wybrane ubezpieczenie na dożycie pozwoli im po osiągnięciu wieku emerytalnego na wypłatę kapitału – jednorazowo lub w systemie ratalnym. Polisa terminowa jest tańsza, ponieważ dla ubezpieczyciela istnieje wtedy mniejsze ryzyko śmierci osoby ubezpieczonej podczas trwania ubezpieczenia.

Oprócz istotnego wyboru rodzaju polisy, trzeba się zastanowić nad takimi sprawami, jak:

  • suma ubezpieczenia,
  • system płacenia składki,
  • wybór osoby uposażonej,
  • wybór dodatkowych świadczeń do ubezpieczenia na życie.

Post Navigation