Koszt ubezpieczenia na życie nie powinien świadczyć o jego atrakcyjności

Bardzo często osoby, które szukają polisy na życie mają jeden jedyny wyznacznik, który określa dla nich atrakcyjność oferty. Tym czynnikiem jest koszt ubezpieczenia na życie.

Nie jest to jednak najlepsze podejście do produktu, które przecież ma zabezpieczyć nas i naszych najbliższych na przyszłość.

Koszt ubezpieczenia na życie nie musi być wysoki

Nie twierdzę oczywiście, że koszt ubezpieczenia na życie musi być wysoki. Nie jest to wcale takie mądre podejście. Czasami po prostu nie jest warto przepłacać. Jednak usilne zmniejszanie kosztów ubezpieczenia może odbić się na nas negatywnie. Dlaczego?

Koszt ubezpieczenia na życie zależy od sumy polisy

W końcu koszt ubezpieczenia na życie jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakim stopniu owe ubezpieczenie nas chroni. Im lepsze są te warunki (czyli jak duży jest parasol ochronny), tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia na życie.

Porównywanie kosztów ubezpieczenia na życie

Porównaj oferty ubezpieczeń na życie nie tylko pod względem kosztów.

Porównywani zatem polis jedynie według tego, jaki jest koszt ubezpieczenia na życie – nie ma większego sensu. Przeważnie jest tak, ze porównujemy zupełnie dwa różne produkty, które oferują nam zupełnie inne warunki. To tak, jakby porównywać cenę limuzyny z z ceną skutera. Porównanie cenowe ma sens jedynie w tej samej klasie produktów.

Koszt ubezpieczenia zależy od naszych potrzeb

Niestety jeżeli chodzi o polisy – rzadko mamy do czynienia z produktami, który w prosty sposób można porównać jedynie ze względu na koszt ubezpieczenia na życie, gdyż wszystkie inne warunki są identyczne.

Zatem przy wyborze polisy na życie warto jest najpierw określić nasze potrzeby i to, na czym najbardziej nam zależy (czyli jaki rodzaj zabezpieczenia jest dla nas ważny). Dopiero po sporządzeniu listy ofert, które nam odpowiadają – możemy wybrać tą, której koszt ubezpieczenia na życie nam odpowiada.

Polecam także świetny artykuł o tym, jak dobrać odpowiedni koszt ubezpieczenia na życie. Na tym tym blogu jest także sporo ciekawostek o tym, jak obniżyć wartość składki ubezpieczeniowej.